Dünya

11. Uluslararası Seramik Kongresi Afyon’da başladı

Türk Seramik Birliği ve Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin işbirliği ile 11. Uluslararası Katılımlı Seramik Kongresi başladı.

22 Kasım 2022 Saat: 19:58
11. Uluslararası Seramik Kongresi Afyon’da başladı
11. Uluslararası Seramik Kongresi Afyon’da başladı

11. Uluslararası Seramik Kongresi Afyon’da başladı

21-23 Kasım tarihleri arasında Afyon’da sanatseverlere kapılarını açan kongreye 3 ayrı salon ile ev sahipliği yapacak.

Türk seramikleri Avrupa ve dünyada çok beğeniliyor.

İlk gün iki aşamada gerçekleşen kongre sabah saatlerinde bir otelde düzenlenen açılış ve tanıtım konuşmaları ile başladı. Kongrenin ilk bölümünde TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, "Seramik Araştırmaları ile Geleceğe Yönelik Birlikte Geliştirme ve Birlikte Başarma" konusu ile bu mesleğe emek harcayanlar için açılış konuşması yaptı. Prof. Dr. Hasan Mandal konuşmasında Türk Seramiklerinin Avrupa ve dünya piyasalarında aranılan ürünler olduğuna dikkat çekti. 

Akşam saatlerinde Afyon Kocatepe Üniversitesi Rıza Çerçel Kültür ve Sanat Merkezinde Seramik Sergisi açıldı.

Yurt içi ve yurt dışında jürili ve yarışmalı da olmak üzere seksenin üzerinde karma sergiye katılan ve 5 ödül alan Hakan Ergun, sergide olan bir eseri için ‘’Asıl malzeme olarak volkanik kayaçlarla çalışıyorum. Volkanik kayaçları kullananıp o çatlama dokularını sanatsal ifadeye çeviriyorum. Seramik kıldan bir malzeme, seramik kültürü  hiçbir zaman yok olmuyor. İnsanlarda kırılgan bir varlık İnsanlarda ne kadar dezanformasyona uğrarlarsa uğrasınlar sosyo kültürel olarak yorulsun darbeler alsın kendini ve özünü kaybetmiyor.

Serginin teması  güzel bir dünya

Daha çok çalışmalarımda milliyetlerden izlerle çalışıyorum. Ama bu çalışmamda direkt insan karekterini kullandım. Mesajımı direkt veriyorum. Bazı çalışmalarımda ise birazda betimli bir anlatım yapıyorum. Kuşlar üzerinden, figürler üzerinden, Frig-Osmanlı-Selçuklu motifleri üzerinden bir anlatımda olan çalışmalar yapıyorum. Bu çalışmamda insanı baz aldım. Serginin teması da güzel dünya, güzel dünya için de insanların bir şeyler yapması lazım’’ dedi.

Sergide sergilenen eserler Afyonkarahisarlı sanatseverler tarafından büyük bir ilgi ile gözlemlendi. Eser sahipleri tarafından yapılan açıklamalar dikkatle takip edildi.   

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Turizm Haberci, Turizm haberleri, Turizm Bölgeleri hakkında bilgiler Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız