Dünya

5. İzmir GastroFest gastronomi tutkunlarını buluşturdu

“Geleceğe miras ıı: tatlı ve tuzlu su kaynaklarımız” temasıyla gerçekleşen 5. İzmir Gastrofest, gastronomi meraklılarından yoğun ilgi gördü.

21 Ekim 2022 Saat: 14:36
5. İzmir GastroFest gastronomi tutkunlarını buluşturdu
5. İzmir GastroFest gastronomi tutkunlarını buluşturdu

5. İzmir GastroFest gastronomi tutkunlarını buluşturdu

16 Ekim’de gerçekleşen 5. İzmir GastroFest gastronomi tutkunlarını, konunun uzmanları, ulusal ve uluslararası şefler, yemek yazarları ve kanaat önderleri ile bir araya geldi. Beşinci yılında ‘Geleceğe Miras II: Tatlı ve Tuzlu Su Kaynaklarımız’ temasıyla su rezervleri ve deniz yaşamı konusunu gündeme taşıyan festival dopdolu programı ile gastronomi meraklılarından yoğun ilgi gördü.

 Her yıl gastronomi dünyasının ünlü isimlerini bir araya getiren İzmir’in ilk gastronomi festivali İzmir GastroFest, beşinci yılında yurt içinden ve yurt dışından gastronomi kültürü ve su rezervlerinin kullanımı üzerine düşünen, üreten birbirinden değerli isimleri ağırladı.

‘Geleceğe Miras II: H2O Tatlı ve Tuzlu Sular’ temasıyla düzenlenen 5. İzmir GastroFest, denizlerimize ve su kaynaklarına yönelik toplumsal hoyratlığa dikkat çekerek daha iyi bir gelecek ve daha yaşanılabilir bir dünya için neler yapılabilir ekseninde sektörün paydaşlarını bir araya getirdi.

 Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Barilla, Getir Yemek, Mey Diageo, Metro Türkiye, Pepsi, Öztiryakiler, Eker, Kavlak Zeytinyağları ve Salt İletişim sponsorluğunda ITALTUR M.I.C.E tarafından düzenlenen festivalde ziyaretçiler, Od Urla, Amavi, Gia Urla, Seçkin Et, Muranos, , Kürkçü Dükkanı, Özsüt Select, Cartel, Ragyu Kasap, Hus, Nuup, Mezzaluna, Alliance, Feyz Çiftliği Gurme, Dedemin Bahçesi, Foodport Catering, Funoli, Pirgion Zetinyağları, Talu Çiftliği , Beta Çay, California Ceviz, Abalıoğlu Yağları, Antik Fırın gibi ünlü markaların özel olarak hazırladıkları lezzetleri deneyimleme fırsatı buldular.

 

Festival düzenleme kurulu başkanı İtaltur Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Hande Arslanalp, ve İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz’ın da yer aldığı açılış konuşmalarına canlı video bağlantısı ile katılan T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcı Özgül Özkan Yavuz şunları söyledi; ‘Bu yıl İzmir GastroFest’te yine geleceğe bırakacağımız temel miraslardan ve yaşamın temel yapı taşlarından biri olan su temasını konuşuyoruz.  Suyun medeniyetimizde özel bir yeri olduğunu biliyoruz. Mimarilerimiz, şehirlerimiz yollarımız su kültürüyle yoğrulmuştur.’

 

  1. Asma Khan, Fransa Ocean Lab kurucusu oşinograf Nicholas Jouannesu, WWF Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Karadere, görsel sanatçı ve küratör Barbara Anna Husar, yemek kültürü araştırmacısı Gamze İneceli, bağımsız belgeselci Priya Thuvassery veTÜSEDAD Yönetim Kurulu Başkanı Sencer Solakoğlu konu ile ilgili görüşlerini ve deneyimlerini katılımcılar ile paylaştı. Şef Osman Sezener, Mey Diegeo Kurumsal İletişim Müdürü Hazan Aydın Yeşilova ve Metro Türkiye Gıda Kategori Grup Müdürü Mesut Doğukan çevre bilimci ve Good4Trust.org kurucusu Uygar Özesmi ve SlowFood hareketinin liderlerinden Defne Koryürek ise Müge Akgün’ün moderatörlüğünü üstleneceği ‘Su ve Yaşam: Yeniden Bakış’ başlıklı panelde konuşmacı olarak yer aldı. Festival programının ikinci bölümünde ise Claudio Chinali, Melih Demirel, Can Aras, Ahmet Güzelyağdöken, Serkan Anavatan, Pelin Çakar Bingül ve Sedef Özgönül gibi ünlü şeflerin konuk olduğu atölye çalışmalarına ek olarak su tadımı ve film gösterimi yapıldı.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Turizm Haberci, Turizm haberleri, Turizm Bölgeleri hakkında bilgiler Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız