Dünya

Arkeoloji Kulübü, çocukları zaman yolculuğuna çıkarıyor

Arkeoloji Kulübü aracılığıyla yetişkinlere yönelik saha uygulamaları yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Çocuklar İçin Arkeoloji işbirliğiyle ilkokul öğrencilerini zamanda yolculuğa çıkarıyor.

26 Kasım 2022 Saat: 22:42
Arkeoloji Kulübü, çocukları zaman yolculuğuna çıkarıyor
Arkeoloji Kulübü, çocukları zaman yolculuğuna çıkarıyor

Arkeoloji Kulübü, çocukları zaman yolculuğuna çıkarıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Şube Müdürlüğü bünyesinde kurulan Bursa Arkeoloji Kulübü’nün, ÇİA (Çocuklar İçin Arkeoloji) işbirliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle başlattığı ‘Kültür Varlığım Anadolu Projesi’ kapsamında ilkokul öğrencileri de arkeoloji bilimi ile tanışıyor. Proje kapsamında il genelindeki 50 ilkokul gezilecek ve alanında uzman arkeologlar 3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerine hem arkeolojiyi anlatacak hem de kazı tekniklerini uygulamalı olarak gösteriyor.


Salonda kazı
Projenin 11 Eylül İlkokulu’ndaki etabı oldukça renkli görüntülere sahne oldu. Okulun çok amaçlı salonu adeta kazı alanına dönüşürken, Çocuklar İçin Arkeoloji’den Arkeolog Ceren Özçelik Han, öncelikle bilgilendirme sunumu yaptı. Daha sonra arkeolojik kazı atölyesine katılan küçük öğrenciler, farklı bir kazı deneyimine ortak olmanın mutluluğunu yaşadı. Çocuklara arkeoloji bilimini tanıtmak, arkeologların çalışma prensiplerini öğretmek ve kültür varlıkları hakkında bilgi edinmelerini sağlamak için 2019 yılından beni çalıştıklarını belirten Han, “Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Bursa Arkeoloji Kulübü ile sağladığımız işbirliğinde 50 farklı okulda sene boyunca çocuklarımızla buluşmak üzerine yola çıktık. Oldukça verimli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımız tarih öncesi çağları öğreniyor. Aynı zamanda da bir kazı simülasyonu ile deneysel arkeolojiye de adım atıyorlar. Oldukça verimli geçen bir çalışma oluyor.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Turizm Haberci, Turizm haberleri, Turizm Bölgeleri hakkında bilgiler Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız