Kıbrıs

Kültür Sanat

Dünyanın En Güzel Kütüphaneleriden Biri Kandilli’de Açıldı

Üsküdar Belediyesi, metruk halde bulunan yaklaşık 130 yıllık tarihi Glavany Köşkü’nü restore ederek İstanbulluların kullanımına açtı.

17 Eylül 2023 Saat: 19:31
Dünyanın En Güzel Kütüphaneleriden Biri Kandilli’de Açıldı
Dünyanın En Güzel Kütüphaneleriden Biri Kandilli’de Açıldı

Dünyanın En Güzel Kütüphaneleriden Biri Kandilli’de Açıldı

Üsküdar Belediyesi, Kandilli'de metruk halde bulunan 130 yıllık tarihi Glavany Köşkü'nü restore ederek "Nevmekan Kandilli" adıyla yeniden hizmete sundu. Nevmekan Kandilli’nin açılmasıyla birlikte Nevmekân sayısı 5’e ulaşmış oldu. 

 Nevmekan Kandilli'nin restorasyondan önceki halinin içler acısı olduğunu belirten Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ‘’130 yıllık muhteşem bir eseri yeniden ayağa kaldırarak İstanbul'un ve ülkemizin kültür envanterine katmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz’’ dedi

Unutulmuş tarihi mekanları gençler için kültür-sanat merkezlerine dönüştüren ve imzasını taşıyan projelerle Türkiye’de örnekle gösterilen Üsküdar Belediyesi, metruk halde bulunan yaklaşık 130 yıllık tarihi Glavany Köşkü’nü restore ederek İstanbulluların kullanımına açtı. Üsküdar Belediyesi’nin bir kültür sanat platformu olarak Türkiye’ye kazandırdığı Nevmekân markasının beşinci halkası olan Nevmekan Kandillinin açılışı İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul Valisi Davut Gül, eski TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile çok sayıda siyasi ve davetlinin katılımıyla gerçekleşti.

 

Hilmi Türkmen: Burayı aldığımızda binanın durumu içler acısıydı

Nevmekan Kandilli'nin restorasyondan önceki halinin içler acısı olduğunu belirten Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen "Osmanlı Bankası’nın kurucusu olan David Glavany ve ailesinin evi olarak bilinen bu yapı, uzun yıllardır metruktu, birtakım sıkıntılardan dolayı kaderine terk edilmişti. 130 yıllık muhteşem bir eseri, yeniden ayağa kaldırarak İstanbul'un, Üsküdar'ın ve ülkemizin kültür envanterine katmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Bu eser hepinizin gördüğü gibi mükemmel bir hale geldi ama burayı tahsis aldığımızdaki hali ne yazık ki içler acısıydı. Burası metruk bir yapı, bir takım asayiş olaylarının, suçların ve suçluların barındığı bir yer haline gelmişti ki tam da o zaman Üsküdar Belediyesi olarak bakanlığımızın tahsisatıyla devraldık ve bu hale getirmiş olduk. Burada Türk ve dünya edebiyatı, çocuk kitapları, felsefe, tarih, kişisel gelişim, sosyal bilimler, hukuk, ilahiyat, tıp alanlarında matbu ve dijital on binlerce kitap yer alıyor. Güvenli, ailece gelebileceğiniz, kaliteli bir kafe hizmeti var. Çok güzel bir bahçesi var. Değerlerimize uygun, huzurlu, keyifli, güvenli, nitelikli bir sosyal tesise, nitelikli, kimlikli bir kütüphaneye, aynı zamanda ailecek zaman geçirilebilecek hesaplı bir restorana kavuşmuş olduk’’ dedi.

 Türkmen: ‘’Nevmekan Kandilli’ye Üsküdar’dan ücretsiz ulaşım imkanı sağlanacak’’

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen konuşmasında öğrenci ve gençlere müjde de verdi: ‘’ NevmekanKandilli Üsküdar merkeze biraz uzak kalıyor. O yüzden belli bir süre gün boyu Üsküdar’dan Nevmekan Kandilli’ye ücretsiz otobüs kaldıracağız. Öğrencilerimiz gençlerimiz rahatlıkla buraya ulaşabilsinler diye. Diğer nevmekanlarda olduğu gibi öğrenci ve gençlere ücretsiz çay, kahve ve simit ikramımız da olacak. Öğrenci evlatlarımızın rahat ve sakin bir şekilde ders çalışabilmeleri için onlara özel olarak hazırlanmış alanlar da oluşturduk. ‘’

bağlı kütüphaneler 350.000 kitaba ev sahipliği yapıyor

 *“Yeni Mekan” anlamına gelen Nevmekanlar ismiyle müsemma bir şekilde; çağın gerekliliklerini içerisinde barındıran ve bu özelliği sebebiyle gerek İstanbul’da gerekse de Türkiye’de örnek alınan bir yapı.

* 2015’de Nevmekân Bağlarbaşı ile başlayan ve 2018’de Nevmekân Sahil, 2020’de Nevmekân Selimiye ve 1 Eylül’de açılan Nevmekân Kuzguncuk ile 4’e ulaşan Nevmekân sayısı “Nevmekân Kandilli” ile 5’e ulaşmış oldu. 

*Glavany Köşkü, Levanten bir aile olan Glavany ailesine mensup, Osmanlı Bankası’nın kurucusu David Glavany tarafından 1893 tarihinde o zamanlar İngilizlerin yoğun yaşadığı Kandilli’nin bu eşsiz manzaralı sırtına inşa ettirilmiştir.

* 5000 m2 bir alan üzerinde, bodrum ve üzeri 3 kattan oluşan yapı 1939 yılında Prof. Dr. Burhaneddin Berken tarafından satın alınmış; ailenin vefatının ardından uzun yıllar boş halde kalmış ve 1953 yılında Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne devredilmiştir. 

*Farklı zamanlarda kullanılsa da yapı zamanla kaderine terk edilmiş ve özellikle 1980’li yılların başından itibaren metruk bir hale gelmiştir. 

*Milli Emlak’tan Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis edilen yapı 2021’de Üsküdar Belediyesi’ne devredilmiş ve kapsamlı bir yenileme sürecinin ardından Nevmekân Kandilli olarak tekrar hayat bulmuştur. Nevmekân Kandilliile Üsküdar Belediyesi’ne bağlı kütüphaneler fiziksel ve dijital olmak üzere toplamda 350.000 kitaba ev sahipliği yapıyor. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Turizm Haberci, Turizm haberleri, Turizm Bölgeleri hakkında bilgiler Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız