Kıbrıs

Dünya

Iasos Antik Kenti, ziyaretçi karşılama projeleri sergisi açıldı

Milas Belediye Başkanlığı “Kültürel Mirası ve Çevre Değerlerini Koruma Programı” kapsamında; Milas Kıyıkışlacık Mahallesi Iasos Antik Kenti ve çevresinde yapılması planlanan Iasos Ziyaretçi Karşılama Merkezi Yarışma Projeleri Sergisi’nin açıldı.

7 Ağustos 2022 Saat: 01:11
İasos Antik Kenti, ziyaretçi karşılama projeleri sergisi açıldı
Iasos Antik Kenti, ziyaretçi karşılama projeleri sergisi açıldı

Iasos Antik Kenti, ziyaretçi karşılama projeleri sergisi açıldı

Muğla/ Milas NHA Milas Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü KUDEB Birimi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Iasos Kazı Başkanlığı, Muğla Mimarlar Odası Milas Temsilciliği, İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Akademisi AURA İstanbul, DYO Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin öğretim üyelerinin desteği ile Kıyıkışlacık Iasos Ziyaretçi Karşılama Merkezi özelinde, bölgenin kültür ve çevre değerlerinin korunmasına yönelik öneriler sunulması ve gelecek projeksiyonunun tanımlanması planlanan proje yarışması kapsamında;  Nisan 2022 tarihlerinde İasos Antik Kenti ve çevresinde atölye çalışması yapılmış ve çalışmalara ilişkin 6 farklı öneri proje hazırlandı.

Açılışta ödüller takdim edildi…

Kıyıkışlacık Balık Pazarı Müzesi’nde gerçekleştirilen sergi, açılış konuşmalarıyla başladı. Projelere ilişkin sunumlar ve katılımcıların görüş ve değerlendirmeleriyle devam eden etkinlik ödül töreniyle son buldu. Sergi açılışında 6 farklı öneri projesi sergilenirken ödül almaya hak kazanan projeye plaket takdimi gerçekleştirildi.

Açılış törenine Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Ateş, Halil Mutlu ve Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer, İasos Mahalle Meclisi Derneği Başkanı Hülya Canko  ve dernek yöneticileri, ÇEKÜL Kocaeli temsilcisi Numan Gülşah Kocaeli Turizm Derneği Başkanı Soner Kılıç katıldı.

Kıyıkışlacık Antik İasos çok önemli değerlerimizden birisi...

Açılış töreninde konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür etti. Milaslı olarak övünebileceğimiz çok önemli değerlerin olduğunu belirten Başkan Tokat, “Tarihinden tutun turizmine kadar Kıyıkışlacık çok önemli değerlerimizden birisi. Sergide çok kıymetli projeler var. Projelerin hazırlanmasında emek veren herkese teşekkür ediyor, ödül almaya hak kazanan proje sahiplerini kutluyorum” dedi.

10 Ağustos’a kadar ziyaretçilerini bekliyor…

 Kıyıkışlacık Balık Pazarı Müzesinde açılışı gerçekleştirilen sergi, 03 – 10 Ağustos 2022 tarihleri arasında halkımıza açık olarak sergilenmeye devam edecek.

AURA İstanbul hakkında

İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul – da bu amaçla uluslararası düzeyde faaliyet göstermek üzere kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir oluşumdur.

Akademi, mimarlık, kentsel tasarım ve kentsel peyzaj konularıyla ilgilenen genç katılımcılara tek yarıyıllık yoğun bir çalışma ortamı sunmaktadır. Kültürel bir üretim biçimi olarak mimarlığın anlaşılması ve araştırılması konularının altını çizerek, yapılı çevrenin sosyal, politik ve ekolojik sistemlerle ilişkileri konularında katılımcıların anlayış ve kavrayışlarını geliştirmeyi hedeflemektedir.

Akademi, çeşitli ilgili uzmanlık alanlarını bir arada barındırmayı ve genç katılımcılar için bireysel araştırma konularını keşfedebilecekleri eğitime uygun fiziksel alanları kapsayan bir stüdyo ortamı oluşturmayı amaçlar. Tüm katılımcıların ortak paydası, kentleşmiş bir toplumda gün geçtikçe daha karmaşık hale gelen tasarım ve mekân üretimi konularının etkilerini araştırmak ve keşfetmektir.

 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
Nur Yaşar 07.08.2022 02:04
Kutlarım.????????
 

Turizm Haberci, Turizm haberleri, Turizm Bölgeleri hakkında bilgiler Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız