Kıbrıs

Kültür Sanat

Keman Sanatçısı Önder Baloğlu, Türkiye’de Müzik Ziyafeti Sunacak

Türkiye’nin Kültür Elçisi, Keman Sanatçısı Önder Baloğlu, Nisan Ayında Türkiye’de Müzik Ziyafeti Sunacak!

10 Nisan 2022 Saat: 09:38
Keman Sanatçısı Önder Baloğlu, Türkiye’de Müzik Ziyafeti Sunacak
Keman Sanatçısı Önder Baloğlu, Türkiye’de Müzik Ziyafeti Sunacak

Keman Sanatçısı Önder Baloğlu, Türkiye’de Müzik Ziyafeti Sunacak

Müzik kariyerini Almanya’da sürdüren, Türkiye’den dünyaya armağan, ünlü keman sanatçısı Önder Baloğlu, Nisan ayında Türk müzikseverlerle bir araya gelmeye hazırlanıyor. Baloğlu, 6 Nisan’da Yaşar Senfoni Orkestrası’yla birlikte İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sahne alacak. Konserde, keman repertuvarının en gözde eserlerinden olan Felix Mendelssohn Keman Konçertosu’nu solist olarak, Wolfgang Amadeus Mozart’ın ünlü 40. Senfonisini başkemancı pozisyonunda yöneterek bir ilke imza atacak. Usta müzisyen, 15 Nisan'da ise Almanya'da kurucusu olduğu Les Essences Oda Orkestrası ile birlikte Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda konser verecek. Baloğlu, İstanbul konserinde sanatseverleri, sahnelerde eşine az rastlanan şaheserlerle buluşturacak.

Vadim Guzman, Gordan Nikolic, Ivry Gitlis, Patricia Kopatchinskaja gibi dünyaca ünlü müzisyenlerle çalışan, başta Almanya olmak üzere Avrupa’da takdirle anılan, yeryüzünün dört bir yanında konserlere imza atan, keman sanatçısı Önder Baloğlu, Nisan ayında Türk müzikseverler ile buluşacak.

İZMİRLİ MÜZİKSEVERLER BİR İLKE TANIKLIK EDECEK

Önder Baloğlu, Türkiye’de ilk olarak İzmirli sanatseverlerle buluşacak. 6 Nisan Çarsamba günü İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Yaşar Senfoni Orkestrası ile keman repertuvarının en gözde eserlerinden olan Felix Mendelssohn Keman Konçertosu’nu solist olarak, Wolfgang Amadeus Mozart’ın ünlü 40. Senfonisi’ni başkemancı pozisyonundan yöneterek bir ilke imza atacak.

Les essences’in ilk turnesi İstanbul’da

2010 yılında İstanbul ile eş zamanlı Avrupa kültür başkentlerinden olan Almanya’nın Essen şehrinde Önder Baloğlu tarafından kurulan oda orkestrası Les Essences, dört konseri kapsayacak olan uluslararası turnesinin ilk ayağında İstanbul’da konuk olacak. Baloğlu’nun Türkçede ‘Esans’ anlamına gelen oda orkestrası Les Essences ile birlikte 15 Nisan Cuma günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda (CRR)vereceği konserde, Viyana kuşatmasından itibaren Avrupa kültüründe büyük bir iz bırakan Osmanlı kültürünü, W.A.Mozart, H.I.F.Biber, J.J.Fux ve A.Schmelzer gibi barok ve klasik dönem bestecilerinin eserleri ile ele alan ‘’Kahvenin Avrupa Yolculuğu - Türkenschlacht“ programıyla sanatseverlerle buluşturacak.

Baloğlu, mozart’ın zamanındaki gibi yönetecek

Önder Baloğlu İstanbul konserinde, Mozart’ın ‘’Türk Konçertosu’’ lakaplı 5 numaralı keman konçertosunu, Mozart’ın zamanındaki gibi solist olarak orkestrayı yönetecek. Seyirciler ‘Kahvenin Avrupa Yolculuğu’na, sahnelerde az rastlanan şaheserler ile şahit olacak.

Sembol niteliğinde konser

Alman ve Türk kültürlerinin yüzyıllar önce kesiştiği eserleri, Önder Baloğlu’nun hayatının yarısını geçirdiği Almanya’da kurduğu oda orkestrası ile Türkiye’de seslendirecek olması ise bir sembol niteliğinde.

Türkiye'nin ilk ve tek lider uluslararası klasik sanatçı menajerliği ajansı olan LocksBridge tarafından organizasyonu yapılan etkinlikte misafirler ayrıca Almanya’nın sanat hayatında aktif rol alan sanatçıların performanslarına da tanıklık edecek.

Yeryüzünün dört bir yanında konserler verdi

Lahey Kraliyet Konservatuarı ve Folkwang Sanat Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Önder Baloğlu, konserlerini Antonio Gragnani 1779 Livorno keman ile sürdürmekte. Uzun yıllar Duisburger Philharmoniker ve Deutsche Operam Rhein Düsseldorf-Duisburg’da ‘başkemancı’ olarak görev yapan Baloğlu, Almanya, Türkiye, Avusturya, Finlandiya, İtalya, İsviçre, İspanya, ABD, Kanada, Fransa, Çin, Hindistan, Güney Kore, Rusya, Arjantin, Portekiz, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Romanya, Kosova, Brezilya ve Peru gibi ülkelerin en prestijli salonlarında da sahne alarak müzikseverlerle buluştu.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Turizm Haberci, Turizm haberleri, Turizm Bölgeleri hakkında bilgiler Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız