Kıbrıs

Eko Turizm

Türkiye Sağlık Turizmi’de Şahlanıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre, 2021 yılının son 10 aylık döneminde tedavi amacıyla Türkiye’yi tercih eden turist sayısı 370 bin 335 olurken elde edilen gelir 704 milyon 261 bin doları buldu.

9 Nisan 2022 Saat: 16:14
Türkiye Sağlık Turizmi’de Şahlanıyor
Türkiye Sağlık Turizmi’de Şahlanıyor

Türkiye Sağlık Turizmi’de Şahlanıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre, 2021 yılının son 10 aylık döneminde tedavi amacıyla Türkiye’yi tercih eden turist sayısı 370 bin 335 olurken elde edilen gelir 704 milyon 261 bin doları buldu.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre ise 10 aylık dönemde ülkeyi ziyaret eden yabancı hasta sayısı 718 bin 164 olarak kayıtlara geçti. Sağlık turizmi gelirlerine ilişkin TUİK tarafından sunulan istatistiklerin sınır kapılarında yapılan anketler yoluyla belirlenmesinden dolayı mevcut hasta sayısının tamamını göstermediği değerlendiriliyor.

Ticaret Bakanlığı öncülüğünde yürütülen çalışmalarla daha fazla sağlık turisti çekilmesi ve gelir elde edilmesi amaçlanıyor. Bu sayede Türkiye’nin sağlık turizmi pastasından aldığı payın arttırılması hedefleniyor. 

Küresel sağlık turizmi pazarı 100 milyar doları buluyor

Sektörde turist başı harcama yaklaşık 1900 dolar olarak kayıtlara geçerken bu rakamın aslında 10 bin dolar seviyesine yaklaştığı tahmin ediliyor. Sağlık hizmeti almak üzere Türkiye’ye gelen turistler tarafından en çok tercih edilen branşlar; saç ekimi, estetik, kalp cerrahisi, ortopedi, onkoloji ve tüp bebek tedavisi.

Türkiye’yi bu alanlarda tercih edenlerin %70 Avrupa’dan, %30 Arap dünyasından gelmektedir. Son 10 yıllık dönemde Türkiye sağlık turizminde çok büyük ivmeler kazandı. Sektör 2019 yılında 3 milyar dolarlık ekonomik büyüklüğüne ulaşarak zirveyi görerek, 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleşti. Sektör pandemi nedeniyle 2020 yılını 2019’a oranda %65 düşüş ile kapattı. 2021 yılında da aynı oranlarda düşüş gözlemse de son çeyrekte normalleşme etkisiyle şahlanarak 2021 yılında 2 milyar doların üstünde ülkeye girdi sağlandı. 2022 yılında sektörün şahlanarak 5 milyar dolarlık büyüklüğüne ulaşma hedeflenmektedir. Normalleşme ile birlikte 2022 ve 2023 yılı Türk Sağlık Turizmi için şahlanma yılı olacağı belirtiliyor.

Türkiye’ de günde ortalama 2 bin civarında saç ekimi yapılıyor. Sektör de ciddi bir eleman açığı bulunmaktadır. En az 15 bin personel ihtiyacının karşılanması için bu alanda kalifiye ve yabancı dil bilen personellerin yetiştirilmesi için sağlık bakanlığı ve milli eğitim bakanlığı çalışmalarına hız verdi.

Uluslararası Estetik Cerrahi Derneği’nin (ISAPS) “Global Survey 2020 Raporları”na göre Türkiye, pandemi döneminde dünyada en çok estetik cerrahi yapılan 5 ülkeden biri olmuştur. Pandemiye rağmen sektör %1,8’lik bir büyüme sağladı. Türkiye en çok saç ekimi ve burun estetiği alanında tercih edildi.

Türkiye’de sektörde ki hastaların %25.8’i yurtdışından özellikle Almanya, İngiltere ve Fransa’dan gelmektedir. En çok bu alanda Almanya’dan hasta almaktayız. 

Son 10 Yılın En İyi Saç Ekimi ve Estetik Cerrahi Merkezleri Açıklandı

Sektörde yapılan derin bir araştırmaya göre; hasta sayısı, ciro, kalite, hijyen, uzman sayısı ve müşteri memnuniyeti gibi bir çok alanda yapılan değerlendirme sonrası en iyi ilk 5 firma aşağıdaki gibi açıklandı;

  1. ClinicExpert / International Healthcare Service
  2. Este Favor Saç Ekim Merkezi
  3. Asmed Saç Ekim Merkezi
  4. Heva Clinic Saç Ekim Merkezi
  5. Dr. Serkan Aygın Kliniği

 

Bilindiği gibi saç ekimi alanı sektörün lokomotifi olmakla beraber saç ekimi işleminin plastik cerrahlar ve dermatologlar tarafından yapılması gerekmesine rağmen hekim olmayanların bile çok sayıda işlem yaptığı çok büyük bir merdiven altı sektörde oluşmuş durumda. Bu konuda sağlık bakanlığı denetimlerini bu yıl daha da arttıracağını belirtti.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Turizm Haberci, Turizm haberleri, Turizm Bölgeleri hakkında bilgiler Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız