Kıbrıs
Yılmaz Parlar
Yılmaz Parlar

Adana'da Ciğeri Yedik, Ciğerinizi Yemedik..

Adana Büyük Şehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar "Adana'ya Gelin, Ciğerimizi Yiyin" sözüne karşı Adana'ya Geldik ciğer yedik ama Ciğerinizi Yemedik..

9 Ekim 2023 Saat: 11:53

Adana'da 7. ncisi düzenlenen "Uluslararası Adana Lezzet Festivali" nedeniyle İstanbul Ortaköy Feriye Lokantasında gerçekleşen lansmanda;  Adana Büyük Şehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar "Adana'ya Gelin, Ciğerimizi Yiyin" sözüne karşı Adana'ya Geldik ciğer yedik ama Ciğerinizi Yemedik...Başarılı Adana'lının ve Ülkeyi seven sıcak insanın Ciğerini yemedik ama Ciğerini çok sevdik.. Guide PR İletişimin kusursuz 10 numaralık verdiği Halkla ilişkiler hizmetiyle ve Tüm herkesi memnun eden Mükemmel organizasyonla Adana Gastronomide değil sadece Adana, Türk, Dünya mutfağının ağız tadı..

Gastronomi turizmi, bölgeye özgü yemeklerin sunulmasıyla o bölgeye ait kültürel kimliği ve mirası yansıtmakta ve böylece yerel destinasyonlar için rekabet avantajı sağlamada etkili bir araç durumdadır.

Kent protokolü tarafından yakılan Festival mangal ateşi zaten bunun bir göstergesiydi.

Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, milletvekilleri, oda başkanları, destek veren kurum ve kuruluşların başkanlarının katılımıyla önce Merkez Park içerisinde kortej yapıldı. Kortej de ilgimizi çeken Akdeniz Kadınları Bando grubu oldu. İstirahat halinde Bando şeflerinden aldığımız bilgiler "Yarım Kalmış Hayaller" olarak tanımladı grubun amacını..Tam açılımını sormak istemedik. Ancak başarılı marşlarını ve her türlü şarkıların performansını son derece mükemmel bulduk..

Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri ile odalar ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla organize edilen 7. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, Merkez Park'ta açılış konuşmalarında kültürel çeşitliliğinin en önemli unsurlarından birinin yemek kültürü olduğunu belirten, Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, "Bu topraklar 10 bin yıllık medeniyetin beşiği. Çukurova, Kilikya üzerinde çeşitli medeniyetlerin kurulduğu önemli bir merkez. Bir materyalden onlarca ürün üretmek çok önemlidir. Depremin hemen ertesinde bu festivali yapmakta tereddüt vardı. Bende hayatın devam etmekte olduğunu, biz Türklerin her zaman düştüğümüz yerden kalkmamız gerektiğini söyledim ve faaliyete başladı arkadaşlar. 1 ay içerisinde bu organizasyon ortaya çıktı. Bu organizasyona katkı sunan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Adana'da 365 gün lezzet şöleni yaşandığını söyleyen Vali Köşger,   "Aslında Adana'da 365 gün lezzet festivali var ancak bizim turizmi daha organize bir şekilde yapmak için üstesinden gelmemiz gereken bazı hususlar var. Bütün turizmde ortak payda yeni lezzetler tatmak. Bu Lezzet Festivali doğru belirlenmiş bir taktik. Adana'da turizmin lokomotifi lezzet olacak" sözleri gerçekten Gastronomi turizmi, bölgeye özgü yemeklerin sunulmasıyla o bölgeye ait kültürel kimliği ve mirası yansıtmakta ve böylece yerel destinasyonlar için rekabet avantajı sağlamada etkili bir araç durumdadır. Bu bağlamda gastronominin gıda biliminin önemi ve eğitimi bir kez daha gerekli olduğu aşikardır. 

Anadolunun birçok medeniyete evsahipliği yapmasından dolayı çok geniş kültürüne sahibiz. Beşyüz yıllık bir mirası barındıran ülkemizde, turizm geleceği günden güne artış göstererek üst seviyelere doğru yükselmektedir.

 

Adana'nın bir lezzet kenti olduğunu söyleyen, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar "Cumhuriyetimizin 100. yılını kutluyorum. Bu festivalinde 100.yıla denk gelmesi çok önemli. Ayrıca bu festivale emek veren herkesi kutluyorum. Depremden sonra bu festivalin denk gelmesi esnaflar için çok iyi oldu. Lezzet festivali sayesinde esnaf 3 günde buradan bütün zararını karşılayıp belki de 1 yıllık kirasını çıkartacak. Burası 10 bin yıllık kadim bir kent, bu topraklarda her şey yetişmektedir. Bizim Adanalı kadınların elleri lezzetli. Adanalı kadınları da yürekten tebrik ediyorum" şeklinde Adana'nın çok eskilere dayanan yemek kültürünü dile getirdi.

Konuşmaların ardından festival mangalını Adana Valisi Yavuz Selim Köşger ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile birlikte kent protokolü yaktı.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Turizm Haberci, Turizm haberleri, Turizm Bölgeleri hakkında bilgiler Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Sakarya'da Rota Sağlık Turizmi2 Aralık 2023 Saat: 22:44
Son yıllarda sağlık turizmi, küresel düzeyde önem kazanan bir sektör haline gelmiştir.
Çeşme Belediye Başkanı Söz verdin Uygula26 Nisan 2023 Saat: 20:27
Çeşme Belediye Başkanı Söz verdin, sözünde neden durmuyorsun…
Tüm Yazıları