Kıbrıs

Güncel

Seyahat ve turizm sektörünün istihdamdaki payı yükselişte

Adaylarla işverenleri bir araya getiren uygulama 24 Saatte İş tarafından yapılan açıklamaya göre, seyahat ve turizm sektörü istihdama yeniden can suyu olmaya hazırlanıyor

5 Nisan 2022 Saat: 16:00
Seyahat ve turizm sektörünün istihdamdaki payı yükselişte
Seyahat ve turizm sektörünün istihdamdaki payı yükselişte

Seyahat ve turizm sektörünün istihdamdaki payı yükselişte

Sektörün hem Covid-19 etkilerinden sıyrılarak toparlanmaya başlaması hem bahar aylarının etkisiyle özellikle tatil bölgelerinde istihdam açıklarının doğması hem de sektör profesyonelliğine yönelik ilginin artmasıyla birlikte 2022-2023 arasında istihdamdaki payın 2021 rakamlarını aşarak %12’nin üzerine çıkacağı öngörülüyor.

Seyahat ve turizm sektörü gerek sağladığı istihdam gerekse milli ekonomiye katkısı nedeniyle kritik bir öneme sahipken, Covid-19  pandemisinden en derin şekilde etkilenen sektörlerin de başında geldi. 2019 ve 2020 yıllarını hem yarattığı ekonomik hacim hem de istihdamdaki payı itibariyle büyük kayıplarla kapatan sektör, 2021’in ikinci yarısından itibaren toparlanma sinyalini verdi ve halihazırda ciddi bir ivme kazanmış durumda. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) tarafından yapılan son araştırma, seyahat ve turizm sektöründe toparlanmanın hız kazanmasıyla küresel ekonomiye katkının bu yıl pandemi öncesi seviyelere dönebileceğini ortaya koydu. Bu doğrultuda WTTC, küresel seyahat ve turizm sektörünün ekonomik değerinin 2022'de 8,6 trilyon dolara ulaşabileceğini bildirdi. Sektörün küresel istihdama katkısının ise 2020 yılına göre %22 artarak 330 milyondan fazla olacağı tahmin ediliyor.

Küresel çapta gelinen bu olumlu noktanın yansımaları elbette ülkemizde de görülmekte ve gelişmeler hem sektör temsilcileri ile kurumlara hem de istihdama dahil olma çabasında olanlara ümit vermekte. Adaylarla işvereni bir araya getiren 24 Saatte İş uygulamasının Kurucu Ortağı Mert Yıldız, küresel ekonominin lokomotiflerinden seyahat ve turizm sektörünün istihdam dengelerini ülkemiz özelinde mercek altına alarak şu açıklamalarda bulundu:

“Yeni dünyaya, değişen zaman ve koşullara uygun yeni çözümlerle hızlı, verimli ve pratik bir işe alım süreci dizayn etmek misyonuyla hizmet veren bir platform olarak, istihdam piyasasındaki gelişmeleri takip ve analiz etmek işimizin son derede önemli bir parçası. Yaptığımız analizlere göre, dünyanın en dinamik ve büyüme potansiyeli en yüksek sektörlerinden olan seyahat ve turizm, sağladığı istihdam hacmiyle de itici bir güç konumunda. Sektör, Covid-19 krizinden önemli ölçüde etkilenerek 2019 verilerine göre %60 oranında küçüldü ve istihdam payını %5’ten %1'e kadar düşürdü. Bu devasa gerilemeye rağmen 2021 yılının ikinci yarısından itibaren yeniden hareketlenen seyahat ve turizm sektörü, kayıplarını telafi etmeye başlayarak istihdam hacmini aynı yıl %12’ye çıkardı. Şu aşamada bahar aylarının gelmesiyle birlikte iş arayanların seyahat ve turizm sektörüne olan ilgisi de artıyor. Diğer yandan Ukrayna’yı bombardıman altına alan Rusya’ya diğer ülkelerin uyguladığı ambargoların Türkiye’ye ziyareti de yoğunlaştıracağını düşünmekteyiz. Oluşan yoğunluk elbette istihdam açıkları doğuracak ve işe alımları artıracak.Bu çoklu yönlü gelişmeler doğrultusunda 2022-2023 yılında sektörün istihdamdaki payının geçen yılın rakamlarını aşarak %12’nin üzerine çıkmasını öngörüyoruz.”

 

 

24 Saatte İş hakkında:

24 Saatte İş, doğru iş ile doğru adayın en etkin ve hızlı biçimde eşleşmesinin ne kadar önemli olduğundan yola çıkarak 2017 yılında kuruldu. Teknolojinin gücünü arkasına alarak iş arayanların başvurularına 24 saat içinde cevap almalarını garanti eden bir mobil uygulama olan 24 Saatte İş, iş arama sürecini adaylar için pratik ve keyifli bir hale getiriyor, belirsiz süreçleri ortadan kaldırıyor. Adaylar CV oluşturmadan, 1 dakikada doldurabilecekleri profil ile en yakın, en uygun işlere başvurabilirken, işverenler ise çalışan adaylarının başvurularını hemen değerlendirip görüşmelere başlayabiliyor. 4 milyon aday ve 162.000 şirketi bünyesine katan, 450.000’den fazla adayın iş bulmasını sağlayan 24 Saatte İş, hızla büyümeye devam ediyor.

Web adresi: www.24saatteis.com

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Turizm Haberci, Turizm haberleri, Turizm Bölgeleri hakkında bilgiler Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız